Region Conference Rewind

 Southeast Region Conference

2018 SER Annual Conference & Recognition Banquet


"Excelling in Service to Our Nation, Community, and Members"


We would like to thank all those who were able to attend this year's conference.  Below, you will find photos and more takeaways from the conference that both attendees and others may find of interest.  Enjoy!

 

 
 
 Photographs  Presentations    
   

Award Recipients 

Aerospace Education Awards

   
Maj Gen Jeanne M. Holm CAP Aerospace Education Officer of the Year 2d Lt Daniel Anderson Alabama Wing
Aerospace Education Teacher of the Year Capt Brian Johnston Georgia Wing
The Air Force Association's (AFA) Aerospace Education Cadet of the Year C/1st Lt Joseph Crum Mississippi Wing
Frank G. Brewer - CAP Memorial Aerospace Award Category I - Cadet 1st Lt Luis Sierra Puerto Rico Wing
Frank G. Brewer - CAP Memorial Aerospace Award Category II - Senior Member Capt Kirsten Madeline Florida Wing
Frank G. Brewer - CAP Memorial Aerospace Award Category III - Non-CAP Member Hinds Community College Mississippi Wing
Frank G. Brewer - CAP Memorial Aerospace Award Category IV - Lifetime Achievement None

Cadet Program Awards



Air Force Sergeants Association (AFSA) Outstanding National Cadet NCO of the Year C/CMSgt Morgan Marie Balsley Georgia Wing
Cadet Phase I Cadet of the Year C/SrA Logan Strickland Georgia Wing
Cadet Phase II Cadet of the Year C/2d Lt Willam Mark Wedgeworth Mississippi Wing
Cadet Phase III Cadet of the Year
C/1st Lt Cassie Ramer Florida Wing
Col Glenn Atwell Southeast Region Cadet of the Year C/Col Katrina D. Hunkapiller Alabama Wing
John V. "Jack" Sorenson Cadet Programs Officer of the Year Maj Michael S. Guthrie Alabama Wing

Emergency Service Awards



Col Dion E. DeCamp Ground Team of the Year Pine Belt Composite Sq. Mississippi Wing
Col Edwin Lewis Incident Staff member of the Year Lt Col Harvey Yarbrough Alabama Wing
Norm Edwards Counter Drug Officer of the Year 1st Lt Belinda Scott Alabama Wing

Support Staff Awards



Character Development Instructor of the Year Capt Steven Gillespie Tennessee Wing
Communicator of the Year Capt Gabriel Sierra Puerto Rico Wing
DDR Member of the Year 1st Lt Belinda Scott Alabama Wing
Finance Officer of the Year Lt Col Elsa Soto Puerto Rico Wing
Col Lester E. Hopper CAP Wing Historian of the Year Capt Ron Organ Mississippi Wing
Inspector General of the Year Col Michael Oakman Alabama Wing
Col Robert V. "Bud" Payton Public Affairs Officer of the Year 1st Lt Morgan Torp-Pedersen Tennessee Wing
Professional Development Officer of the Year Lt Col Stephen Howard Alabama Wing
Property Manager of the Year Lt Col Michael Crowe Georgia Wing
Col John Tilton Safety Officer of the Year Maj Michael Banner Florida Wing

Chaplain Corp Awards



Squadron Chaplain of the Year Ch Lt Col Robert Powers Georgia Wing
Senior (Group, Wing, Region) Chaplain of the Year Ch Lt Col Harrell Cobb Tennesse Wing

Unit & Personnel Awards



George Texido Legislative Officer of the Year Col Rebecca Tilton Mississippi Wing
Outstanding DDR Wing of the Year Tennessee Wing Tennessee Wing
Region Safety Award / Paul W. Turner Safety Award Nominee Florida Wing Florida Wing
Senior Member of the Year Lt Col Thomas Berg Georgia Wing
Squadron of Distinction (Wing Squadron of Merit) Muniz ANGB Cadet Squadron Puerto Rico









 
divider